Osnovna škola "Podolice" Koprivnica

ŠKOLSKO LICE

Osnovna škola "Podolice" Koprivnica

« Svibanj 2024 »

Zadovoljan/zadovoljna sam sa novom i suvremenom školom?

Ispis statistike od 2. 8. 2022.

Ukupno: 81915
Ovaj mjesec: 1956

Drugi Županijski stručni skup učitelja povijesti
Autor: Ivana Habijan, 12. 1. 2024.

U utorak 9. siječnja 2024. u OŠ "Podolice" održan je stručni skup učitelja povijesti Koprivničko-križevačke županije.Tema skupa bila je Domovinski rat u nacionalnoj i zavičajnoj povijesti.

Naime, u travnju 2023. petero učitelja naše županije sudjelovalo je na 15.Državnom skupu o Domovinskom ratu u Dubrovniku gdje smo proširili znanja o događajima na Južnom bojištu tijekom rata, ali i o kulturno-povijesnoj baštini samoga Grada. Posebna vrijednost ovog skupa bio je i terenski obilazak Boke kotorske i susret s predstavnicima hrvatske zajednice.

Osim toga, kolega Darko Kožar je nekoliko godina istraživao lokalnu povijest vezanu uz Domovinski rat što je rezultiralo izdanjem knjige.

Skup je počeo izvješćem voditeljice o radu ŽSV-a 2022./2023. i predstavljanjem plana rada za 2023./2024.

Uslijedilo je predavanje pod nazivom Dubrovnik u Domovinskom ratu o ratnim zbivanjima, srpsko-crnogorskoj agresiji, okupaciji dubrovačkog područja i blokadi samoga grada te o akcijama oslobađanja koje su dovele do deblokade Dubrovnika i oslobađanja prostora Južnog bojišta 1992. (Jasminka Fanuko-Polančec, OŠ „Podolice“ Koprivnica)

Kulturno-povijesna baština Dubrovnika u Domovinskom ratu naziv je predavanja o ratnim stradanjima grada pod zaštitom UNESCO-a i uništavanju dubrovačkih zidina, palača, crkava i drugih znamenitosti koje je pripremila Katica Tomrlin (OŠ Đurđevac).

FOTOGRAFIJE SA STRUČNOG SKUPA POGLEDAJTE U FOTOGALERIJI

Zadovoljstvo obilaskom Boke kotorske pretočile su u izlaganja puna dojmova, zanimljivih priča i legendi iz toga kraja kolegice Vedrana Rađa (OŠ Lj. Modeca, Križevci) i Lidija Petras (OŠ Braća Radić“) u temi pod naslovom Boka kotorska – prošlost i sadašnjost.

Uslijedila je tema iz zavičajne povijesti Svetog Petra Orehovca pod nazivom Orehovčani u Domovinskom ratu. Naime Darko Kožar (OŠ Sveti Petar Orehovec) se tijekom posljednjih pet godina bavio istraživanjem i prikupljanjem podataka o sudionicima Domovinskog rata iz kraja u kojem živi te je doprinos svojih sumještana u Domovinskom ratu opisao u knjizi koja je promovirana u prosincu 2023. god. Kako nastaje knjiga – koraci od ideje do promocije su također bili dio njegova izlaganja čime je želio potaknuti članove ŽSV-a da se i oni okušaju u takvom poduhvatu.

Stručno usavršavanje završilo je predavanjem Izazovi u provođenju Natjecanja iz povijesti koje je održao Tomislav Bogdanović, ravnatelj OŠ Lj. Modeca i predsjednik Županijskog povjerenstva za Natjecanja iz povijesti. U izlaganju se osvrnuo na vremenik,  upute oko provedbe i na pravila za pisanje i ispravljanje testova.

Hvala svima na odazivu i  doprinosu realizaciji skupa!

Voditeljica ŽSV-a učitelja povijesti Koprivničko-križevačke županije

Jasminka Fanuko-Polančec, učiteljica savjetnica